Natryskowe ocieplanie pianą PUR

Firma sprzątająca
28 września, 2020
Serwis aut dostawczych
3 października, 2020

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR stało się stosowane, dlatego że ma świetne właściwości termicznej izolacji. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych wśród surowców wykorzystywanych do ocieplania budynków, a to sprawia, że co raz chętniej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Wielką mocną stroną, dzięki której wyprzedza pozostałe materiały termicznej izolacji jest metoda aplikacji. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dopasowuje się do powierzchni, co sprawia, że ściśle przylega oraz układa się w zgięciach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały termicznej izolacji trzeba skracać oraz układać, przez co ryzykujemy powstawanie termicznych mostów oraz obniżenie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, dlatego że mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Dostępne są dwie odmiany pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą oraz właściwościami, dlatego nadają się do ocieplania odrębnych części budynku. Otwarto-komórkowa pianka wykorzystywana jest zwykle do natryskowego ocieplania poddasza, dachów i wewnętrznych powierzchni. Świetnie sprawdzi się także do natryskowego ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  pianka zamknięto-komórkowa przeznaczona jest do izolacji termicznej zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Taki rodzaj pianki PUR da się także umieścić na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych lub np. na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Warto dodać, że piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Dlatego bez wysiłku można natryskiem izolować różne, właściwie przyszykowane powierzchnie, takie jak drewno albo elementy metalowe, a nawet blachę. Wskazane, aby przed ociepleniem przestrzeń były wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  W ten sposób zapewniamy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR pozostanie na wyznaczonym miejscu. Aplikację pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. By wykonać to zgodnie  wytycznymi potrzebne są odpowiednie warunki, takie jak optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Rozdzielenie na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę PUR motywuje odrębność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma porowatą budowę, co sprawia, że jest bardzo sprężysta. Pianka ta po zastygnięciu okazuje się półsztywna oraz stanowi wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale nie najlepiej chroni przed wilgocią. Dodatkowo pianka otwarto-komórkowa ma niską wagę (około 8-10 kg/m3), więc w żadnym stopniu nie obciąża konstrukcji budynku. Co do grubości aplikowanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest wysoko wodoodporna. Z tej przyczyny tak często stosuje się ją do termoizolacji fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a do tego po wyschnięciu robi się sztywna, co sprawia, że nietrudno ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR należy wiedzieć o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na wpływ promieni UV, dlatego niezbędna będzie dodatkowa ochrona. Co ważne według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, która oznacza, że jest to materiał łatwopalny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych zalet pianki PUR należy jej prosta oraz lekka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu przestrzeni oraz formowanie się do załamań i zakamarków, neutralizuje ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Ponadto natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera wiele czasu. W zestawieniu do pozostałych materiałów termicznej izolacji to najszybszy sposób ocieplenia budynku. Pianka szybko się układa oraz ekspresowo twardnieje, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest niezwykle przyczepna, więc nie spada na różnych materiałach, a z upływem lat nie gubi przyczepności albo właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi objętości, co sprawia, że się nie odkształca. Co więcej kluczowe jest także to, że po odpowiedniej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych albo pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą przede wszystkim z jej właściwości. Za minus możemy uznać niską wytrzymałość na promienie słoneczne, co dodaje nam dodatkowych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w klasie E, a więc pali się, choć jest samogasnąca. Także w tej sytuacji da się zainstalować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Najczęściej jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, błędne przetworzenie pianki lub położenie za cienkich warstw izolacyjnych. Z uwagi na to w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Toruń

Komentarze są wyłączone.