Okna energooszczędne Toruń

Izolacja termiczna dachów i poddaszy ocieplanie pianką lub wełną
Izolacja termiczna dachu
17 września, 2020
Sklep internetowy zaprojektowany przez WordPress i WooCommerce
17 września, 2020

Okna energooszczędne

Bazową korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka wspomaga redukowanie kosztów ogrzewania. Tym wśród najważniejszych elementów wskazujących na efektywność takiego rodzaju budownictwa jest montaż okien pasywnych. Czym różnią się one od pozostałych okien? Pasywność cechuje się głównie skuteczną termiczną izolacją. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach przeważnie mieści się w 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość ma ten współczynnik tym lepsza izolacja ciepła. Głębokość większości okien energooszczędnych wynosi około 88-120mm, ale ich pakiety szybowe przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla większego efektu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest też pianka PUR (poliuretanowa o takich samych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o strukturę ram okien pasywnych, zwykle to są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Podział okien pasywnych

Szczególną popularnością w pasywnym budownictwie nadal cieszą się pasywne okna PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane z uwagi na łatwy montaż, nietrudne czyszczenie oraz całkiem niewielki koszt. By jednak okna PCV były pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przykład jest to wymóg sześciu komór wewnętrznych oraz aplikacja specjalnych uszczelek, które bronią przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Okna drewniane są z reguły kupowane z uwagi na estetykę i elegancję. Z reguły, aby były pasywne mają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Następnym rodzajem okien pasywnych są okna aluminiowe. Podobnie jak w zastosowaniu okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wytyczne, ale ich podstawową zaletą jest możliwość powstawania w dowolnych kształtach. W zamian za to mają mniej korzystne właściwości izolacji termicznej, dlatego niezbyt często wykorzystuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, które zawierają w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego rodzaju pasywnych oknach ramy robione są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tego rodzaju, drewno można wymienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Myśląc o oknach pasywnych zawsze skupiamy uwagę na ich zdolność izolacji termicznej. Niewielka strata ciepła jest porządną korzyścią pod względem do środków pieniężnych przekazywanych na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz mieszkania. Minimalne straty cieplne zapewniają zmniejszenie wykorzystania systemów cieplnych w ciągu zimy oraz klimatyzacji w ciągu lata. Po zastosowaniu okien pasywnych mniej zapłacimy za docieplenie domu albo ochłodzenie powietrza w czasie upałów. To sprawia, że o ile wydatek związany z założeniem okien pasywnych okaże się wyższy z zestawieniu do zwykłych okien, oszczędności wynikające z wysokiej termicznej izolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją cieplną należy wspomnieć również o dobrej akustycznej izolacji. Poprawnie zamontowane pasywne okna dość efektywnie odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam wysoki komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV oraz opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz oraz ochronę przed wilgocią i pojawieniem się grzybów i pleśni. Dobrze zwrócić również uwagę na korzyści płynące z konstrukcji okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są odporne na stłuczenia, natomiast wzmocnione okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć kupując pasywne okna?

W kwestii nabycia okien pasywnych, najważniejsze są odpowiednie parametry oraz certyfikaty gwarantujące klasę danego produktu. Należy sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, szerokość ramy i materiał, z jakiego będzie ono wykonane. Warto również pomyśleć nad wyborem okuć i uszczelek, które mają duży wpływ na izolację termiczną oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również odpowiednią wentylację. Dzięki temu osiągniemy dostęp czystego powietrza i tym samym nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym aspektem jest w dużej mierze montaż okna. Nic nie znaczące będą doskonałe parametry okna pasywnego, wysokiej klasy materiały i antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie będzie wstawione w odpowiedni sposób. Warto w tym celu przemyśleć skorzystanie z usług profesjonalistę, który wykona pracę solidnie. Niewłaściwy montaż skutkuje powstawaniem termicznych mostków, gdzie będzie uciekało ciepło. To w mocno zniży wartość okna pasywnego, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ utraci swoje najcenniejsze właściwości.

Tuż obok poprawnego montażu warto rozplanować rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Kiedy zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości okien pasywnych i pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Tak uchronimy się od przegrzania i konieczności użycia dodatkowej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna

Komentarze są wyłączone.