Układanie kostki brukowej Toruń

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne
Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym
15 września, 2020
enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
Oprogramowanie enova365
15 września, 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny

Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Bazą porządnego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które sprawdzi się przez wiele lat. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była odporna i nie zepsuła się zbyt prędko. Aby stworzyć trwały podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przygotowania w postaci podbudowy, by nie dopuścić do zapadania się, ale także najlepszych tworzyw do stworzenia podjazdu. Pośród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, ułożone z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, dlatego przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z popularniejszych i jednocześnie niedrogich tworzyw, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy wykonać estetyczny podjazd, który okaże się zarówno funkcjonalny, jak i elegancki. Dobranie kształtu znacznie ułatwia rozłożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Natomiast pełna dostępność w praktycznie większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w sytuacji, gdy zabrakło kostek. Cenę kostki brukowej także można dobrać do swojego portfela biorąc pod uwagę dostępną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest mocno wytrzymała na warunki atmosferyczne, zmienne temperatury i silny nacisk pojazdów, a także jest łatwa w myciu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także minusy. Podstawową niekorzyść wynika z warunków atmosferycznych. Z uwagi na deszcze i śniegi i nadmierne nasłonecznienie kostka brukowa może z wiekiem tracić kolor, przez co traci swoją estetykę. Bywa tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty przebijają się między szczelinami i rosną, ujmująco oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może pochłaniać wiele czasu. Ponadto, aby podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi być ułożony w prawidłowy sposób, co z reguły wpływa na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez wiele czasu. Ponadto zawdzięczając to zwyczajnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, który w ciekawy sposób zaakcentuje wygląd samego domu i ogrodu. Z reguły podjazdy z kamienia są oceniane jako wyjątkowo eleganckie. Szczególnym elementem jest także naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom świetnie przepuszcza wodę. Dlatego osiągamy dodatkową korzyść, tj. brak zbierającej się na powierzchni wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, należy wiedzieć, że kluczową rolę odgrywa tutaj ułożenie, by podjazd był trwały i by spełniał swoją rolę przez wiele lat. Trzeba unikać pozostawiania obszernych dziur między nimi, z uwag na to powinno się rozmieścić je jeden przy drugim, a szpary zasypać mieszanką cementu i piasku. Niewłaściwie rozmieszczony kamień nie utrzyma swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się zastoin. Ponadto zwyczajna nierówność kamienia powoduje, że trudno czyścić taki podjazd, a w zimie trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton otrzymujemy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy zastosowaniu form lub stempli. W ten sposób możemy uzyskać wyjątkowo ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, które bez trudu da się dopasować do wyglądu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że współczesne sposoby produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Podstawową korzyścią betonu dekoracyjnego jest jego solidność i wytrzymałość na ścieranie i warunki atmosferyczne. Bez problemu można utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, potrzebna będzie konserwacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Tak samo kamień, kostka brukowa i beton mają zalety i wady. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się przede wszystkim finkcjonalnością, wytrzymałością i wyglądem. Sądząc po tym, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których istotna jest łatwość mycia. Natomiast jeśli zależy nam na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej zadowalającym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu wyglądała bardzo dobrze, należy pamiętać o poprawnym przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Komentarze są wyłączone.