Budowa dachu – wytrzymałe budownictwo na lata

Prawnik Toruń – sprawy karne
8 lutego, 2021
Epilacja laserem medycznym
8 lutego, 2021

 

Solidne budownictwo potrzebuje formy, która zachowa się przez długie lata zarówno w łagodnych oraz ciężkich warunkach pogodowych. Wśród najistotniejszych składowych części konstrukcyjnych jest dach. Obok ładnego wyglądu, odpowiednio rozplanowany dach, stworzony z wysokiej jakości materiałów, będzie wpływał na trwałość pełnej konstrukcji. Z uwagi na to okrycie dachowe powinno mieć stabilne oraz trwałe oparcie, jakie utrzyma jego wagę. Ponadto właściwie sporządzony dach będzie spełniał potrzeby izolacji cieplnej, dlatego w momencie tworzenia najlepiej poświęcić uwagę zarówno materiałowi, z którego dach zostanie stworzony oraz metodzie jego konstrukcji. Do budowy domów jednorodzinnych, przede wszystkim tych, jakie przykrywają spadziste dachy, z reguły wykorzystywane są konstrukcje z drewna.

Drewno konstrukcyjne – popularny surowiec do stworzenia dachu

Z uwagi na to dach musi być trwały oraz spoczywać na solidnych podstawach, należy użyć w tym celu solidne surowce. Głównie używanym surowcem do stworzenia dachu jest drewno konstrukcyjne. Szukając dobre drewno konstrukcyjne należy mieć jednak na uwadze kluczowe cechy, dowodzące jego wysokiej klasie. Głównie trzeba zwrócić uwagę na oferowaną solidność sprężystość, twardość, wytrzymałość na rozciąganie oraz ściskanie. Co więcej ważna jest wilgoć oraz występowanie dostrzegalnych wad, np. sęków. Bardzo popularne drewno konstrukcyjne uzyskiwane jest np.  z takich drzew jak sosna, modrzew, jodła czy świerk. I chociaż wysoka ilość żywic (np. w drewnie z modrzewia) wykazuje wyższą odporność na wodę oraz wilgoć, tak koniecznym elementem przygotowania wszystkich rodzajów drewna konstrukcyjnego jest jego impregnacja.

Skuteczna impregnacja drewna konstrukcyjnego zapewnia mu dłuższą przydatność, broni przed oddziaływaniem wilgoci, niestałych temperatur, a a nawet niszczeniem przez owady i grzyby. Chociaż da się impregnować z wierzchu przez malowanie czy natrysk, tak najlepszą metodą impregnacji drewna konstrukcyjnego jest zamaczanie go, żeby impregnat przeszedł głęboko pod wierzchnie warstwy. Kupując drewno konstrukcyjne pod budowę konstrukcji dachu trzeba również ocenić, czy jest ono klejone czy lite. Sposób produkcji klejonego drewna sprawia, że jest ono solidniejsze od litego. Poza tym dzięki tej technice możliwe jest przygotowanie obszerniejszych elementów z drewna, przez co bez problemu da się dopasować je do wymagań konstrukcyjnych.

Więźba dachowa – typy i zastosowanie

Wykonanie szkieletu konstrukcyjnego pod dach da się przeprowadzić na kilka sposobów. Wśród zazwyczaj stosowanych jest więźba dachowa. Wykonuje się ją zazwyczaj z drewna oraz jest to konstrukcja nośna, której głównym celem jest podparcie pokrycia dachowego. Możemy wskazać 3 zwykle używane typy więźby dachowej: więźba płatwiowo kleszczowa, krokwiowo-jętkowa oraz krokwiowa. Do określenia rodzaju więźby dachowej potrzeba ocenić szerokość poszczególnych elementów między ścianami, a do tego kąt nachylenia. Krokwiowa więźba dachowa z reguły wykorzystywana jest do budowy dachów o szerokości nieprzekraczającej 7 metrów oraz pochyleniu sięgającym 30-50 stopni. W tej sytuacji złączona w kaletnicy para krokwi robi za nośny element.

Krokwiowo-jętkowa więźba dachowa używana jest przy budowie dachów o szerokości 7-11 metrów oraz pochyleniu w granicy od 35 do 60 stopni. W odróżnieniu od krokwiowej więźby dachowej, tu dodatkowo krokwie są przez jętkowe wiązary, przez to konstrukcja dachowa jest o wiele trwalsza. Z kolei więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa cechuje się możliwością zastosowania nawet wtedy, kiedy szerokość między ścianami przekracza 11 m. Przy takiej szerokości potrzebne są dodatkowe płatwie oraz wspierające je słupki oraz wiążące podwójne belki. Dzięki większej liczbie elementów konstrukcja więźby dachowej jest wytrzymała oraz odporna na zniszczenia, a oprócz tego nie odbiera cech drewna konstrukcyjnego.

Prefabrykowany dach – czego użyć zamiast więźby dachowej

Dach prefabrykowany, czyli dachowe wiązary prefabrykowane to alternatywny sposób konstruowania szkieletu dachu. Technika prefabrykowana wyróżnia się tym, że elementy konstrukcji dachu przygotowywane są w fabryce, zamiast na samej budowie. Co raz więcej firm proponuje usługę planowania oraz wykonania prefabrykowanej więźby dachowej. Taki rodzaj konstrukcji dachu zauważalnie skraca czas trwania budowy, ze względu na co jest co raz bardziej popularny. Prefabrykowany dach składa się z wiązarów, jakie projektowane są by były spasowane z projektem domu. Wiązary łączone są poprzez płatwie lub wiatrownice, natomiast cała konstrukcja powstaje za pomocą maszyny. Ze względu na to każdy z elementów prefabrykowanego dachu  jest taki sam oraz mocno złączony. Wielką zaletą tej metody jest też to, że montaż jest prostszy oraz szybszy niż w przypadku zwykłej więźby dachowej.

Wybierając pomiędzy dachem prefabrykowanym, a więźbą dachową, tworzoną na budowie, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim trwałość, zastosowanie oraz ceny tych dwóch metod. Warto dodać, że nie przy każdym projekcie domu dobre będzie wykorzystanie prefabrykowanego dachu, dlatego że nie każdą konstrukcję da się stworzyć z samych wiązarów.

Komentarze są wyłączone.