Natryskowe ocieplanie pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Beton dekoracyjny na podjeździe
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperatory i klimatyzatory instalacja Toruń
1 września, 2020

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR okazało się popularne, z uwagi na wspaniałe właściwości izolacji termicznej. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych pośród materiałów stosowanych do ocieplania , dzięki czemu co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Wielką zaletą, dzięki której wyprzedza inne materiały izolacji termicznej jest technika ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, co sprawia, że dobrze przywiera i formuje się w zgięciach i zakamarkach. Inne materiały izolacji termicznej należy skracać i dopasowywać, czym ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych i ograniczenie izolacyjnych właściwości. Poprawnie rozpylona pianka PUR będzie zdatna na długie lata, dlatego że pomimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwa typy pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Obie różnią się od siebie budową i parametrami, z tego względu pasują do ocieplania innych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR wykorzystywana jest zazwyczaj do natryskowego ocieplania poddasza, dachów i wewnętrznych powierzchni. Świetnie nadaje się też do ocieplania natryskowego belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka PUR najlepsza jest do ocieplania zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Taki typ pianki PUR da się również rozłożyć na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad nieogrzewanymi pokojami

Ponadto piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z tego powodu bez trudu można natryskiem ocieplać różne, odpowiednio przyszykowane powierzchnie, dla przykładu drewno albo metalowe elementy, a także blachę. Wymagane, żeby przed natryskiem powierzchnia została wyszorowana z brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  W ten sposób zdobywamy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na wybranym miejscu. Aplikację pianki PUR najlepiej zostawić zajmującym się tym firmom. Aby przeprowadzić to poprawnie potrzebne są sprzyjające warunki, na przykład odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę motywuje różnica właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest niezwykle plastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu staje się półsztywna i stanowi bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz nie bardzo chroni przed wodą. Ponadto pianka otwarokomórkowa PUR ma niską wagę (ok. 8-10 kg/m3), dlatego zupełnie nie nadwyręża konstrukcji domu. Co do grubości nakładanej warstwy pojedyncza warstwa nie może być większa 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest praktycznie wodoodporna. Dlatego tak często stosuje się ją do termoizolacji fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu robi się sztywna, więc łatwiej ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR należy wiedzieć o dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na promienie UV, przez co niezbędna będzie uzupełniająca osłona. Co ważne w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to materiał łatwopalny, ale samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa i lekka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości i dostosowanie się do załamań i zakamarków, eliminuje ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Dodatkowo izolacja natryskowa pianką PUR nie pożera wiele czasu. W porównaniu do pozostałych tworzyw izolacji termicznej to najszybszy sposób ogrzania domu. Pianka bez trudu się układa i szybko twardnieje, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest mocno przyczepna, z powodu czego trzyma się na różnych powierzchniach, a z biegiem lat nie traci przyczepności i właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, co sprawia, że się nie deformuje. Szczególnie istotne jest też to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych i pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają przede wszystkim z jej parametrów. Za wadę możemy przyjąć słabą odporność na promienie UV, co dodaje nam kolejnych kosztów połączonych z ochroną przed UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w kategorii E, co oznacza, że pali się, choć jest samo gasnąca. Także w tym przypadku da się zainstalować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę w czasie pożaru. Przeważnie jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, błędne przetworzenie pianki albo nałożenie za małych warstw izolacyjnych. Ze względu na to do natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

www.eliterm.pl

 

Komentarze są wyłączone.