Implant dentystyczny – kiedy warto?

invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – niewidoczny aparat ortodontyczny
14 stycznia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Odbudowa zębów mostem protetycznym
25 lipca, 2022
Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty

Implanty zębów wypełniają braki w przypadku straty zębów oraz są jednym ze znanych oraz wyjątkowo trwałych uzupełnień protetycznych. Po właściwie przebytym leczeniu podstawa implantu stomatologicznego jednoczy się z tkanką kostną, a ustawiona na nim korona udaje naturalne zęby.

Używając implantów da się wypełniać nie tylko pojedyncze luki, ale nawet komplet zębów. Implanty są także porządnym oparciem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.

Jedną z podstawowych zalet implantów jest ich solidność. Oceną dentystów bezbłędnie wszczepiony implant może wystarczyć nawet dożywotnio. Przyjęte przez tkankę kostną, mimo przepływu czasu nie tracą na swojej wartości, nie niszczą się oraz nie powodują kłopotów. Obok tego wykorzystanie implantów to wysoki komfort . Implanty dentystyczne nie przemieszczają się oraz nie pozwalają, by np. założona na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.

Kto może mieć implant zębowy?

W głównej mierze implantów zębów nie aplikuje się kobietom w ciąży ani u osób z chorobami układu krzepnięcia krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest również trwający nowotwór i nieleczona cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci i osób do 16 roku życia, ze względu na wciąż trwający proces rozwoju kości szczęki.

Dużo przeciwwskazań nie odbiera kompletnie możliwości korzystania z implantów stomatologicznych, jednak muszą być one omówione ze stomatologiem. Są to na przykład osoby ze zdiagnozowanymi wadami serca,chorobami psychicznymi lub z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą wymagają również ludzie, którzy latami są uzależnieni od papierosów.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy proteza?

Implanty zębów zapewniają wiele możliwości przywrócenia estetyki uśmiechu. Czasami zdarza się, że pacjent wymaga wymiany paru zębów, a czasami nawet pełnego łuku.

Stomatolog protetyk posiada dostępnych kilka rozwiązań, ale obecnie najczęściej wybieranymi metodami są implanty albo wykorzystanie tradycyjnej całkowitej protezy. Choć te rozwiązania skutecznie radzą sobie z bezzębiem, posiadają zarówno słabe i mocne strony. Bywa tak, że używanie protezy może okazać się niewłaściwe z uwagi na np. nietypowe cechy anatomiczne jamy ustnej. Protezy te niestety służą tylko kilka lat. Raz na kilka lat powinno się je wymienić, dlatego że z biegiem lat nie są już tak dopasowane, jak były jako nowe.

Aplikacja implantów dentystycznych z kolei zabiera trochę czasu ze względu na potrzebę osadzenia śruby implantu w kości żuchwy lub szczęki, ale w zamian za to implant może przetrwać do końca życia. Implant przed założeniem korony, która będzie imitowała ząb, musi zrosnąć się z tkankami i kośćmi. Dopiero wtedy można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Gabinet stomatologiczny

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Fundamentalnym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest naprawienie zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Ten rodzaj leczenia oceniany jest jako jeden z najtrudniejszych zadań dentysty wykonującego leczenie kanałowe, jednak znaczna część zabiegów przynosi pożądane skutki. Leczenie kanałowe pod mikroskopem daje możliwość uratowania naturalnego zęba. Dzięki udowodnionej skuteczności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zatrzymanie zębów, jakie jeszcze kilka lat temu były po prostu wyrywane.

Tymczasem implanty uzupełniają naturalne zęby, a obok tego nie niszczeją, kiedy pacjent odpowiednio troszczy się o higienę , implanty dentystyczne pozostają nienaruszone dożywotnio. Ze względu na to nie ma potrzeby martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz usunięcie bardzo zepsutego zęba oraz wymiana go na implant zęba, jest zazwyczaj rozwiązaniem zdecydowanie zyskownym.

Co robić po wszczepieniu implantu zęba?

Przede wszystkim należy zrezygnować gorących pokarmów i ściśle trzymać półpłynną dietę. Nie powinno się wykorzystywać strefy jamy ustnej. Według dentystów nieodpowiednie jest również sprawdzanie językiem i palcami miejsca wszczepu, żeby nie dopuścić do zakażenia albo podrażnień. Należy odstawić papierosy i alkohol, ze względu na to, że wstrzymują proces zrastania się dziąseł. Obok tego na czas  około miesiąca nie należy podejmować fizycznego wysiłku.

Niezwykle istotne w takiej sytuacji jest stosowanie się zaleceń stomatologa. Niezbędne jest uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz odwiedzanie stomatologa, gdy tylko pojawią się przejmujące objawy.

Używanie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych możliwie jest tylko zgodnie z wytycznymi lekarza dentysty. Samodzielne zwiększanie lub pomniejszanie dawek bez wiedzy stomatologa może stać się zagrożeniem dla zdrowia. Nie zaszkodzi również płukać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Mają one działanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne.

W jaki sposób dbać implant stomatologiczny?

O implanty zębów należy troszczyć się w taki sam sposób, w jaki o nasze zęby. Fundamentem jest codzienne czyszczenie chociaż dwukrotnie przez dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby czyścić miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty zębów nie ulegają korozji ani próchnicy, należy troszczyć się o nie z zbliżenie szczególną uwagą. Bez czyszczenia zębów po jedzeniu resztki pokarmów będą osadzać się przy linni dziąseł. To jest początkiem powolnego obniżania się dziąseł. W tym przypadku z reguły uwidacznia się  tytanowa śruba implantu zęba, tym samym tracąc estetykę. Oprócz tego powinno się co najmniej dwa razy na rok odwiedzić gabinet stomatologiczny na kontrolę.

Komentarze są wyłączone.