Odbudowa zębów mostem protetycznym

Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty
Implant dentystyczny – kiedy warto?
23 czerwca, 2022
Kubek termiczny dla kogo najlepszy - jaki kubek wybrać
Termokubek dla każdego
17 października, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna

Usunięcie zęba wiąże się z potrzebą jego zastąpienia, żeby nie dopuszczać do następnych problemów. Oboczne zęby i zęby naprzeciwko potrzebują oparcia, inaczej one również mogą zacząć się przesuwać,  a w efekcie wypadać. Z uwagi na to powinno się od razu wypełnić brak. Jednym z często wykorzystywanych w gabinetach dentystycznych wypełnień, są mosty protetyczne. By móc zaaplikować most protetyczny, w jamie ustnej pacjenta muszą wciąż znajdować się zęby, które staną się oparciem dla filarów mostu. Ten typ uzupełnienia protetycznego może więc zostać używany tylko gdy brak pojawiła się pomiędzy zębami sąsiednimi. Dużym plusem tego rozwiązania jest to, że można ta metodą zastąpić do nawet 3 zębów jeden obok drugiego na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, z uwagi na co są zdecydowanie bardziej komfortowe w przeciwieństwie do protez ruchomych. Chociaż znaczna część pacjentów boi się resztek pokarmów przedostających pod most, dentyści uspokajają – nie trzeba się martwić, dlatego że właściwie dopasowany most temu zapobiega i jedzenie nie wnika do środka. Warto rozważyć aplikację mostu protetycznego, dlatego że jest to wygodne oraz estetyczne wypełnienie.

Jaką mają budowę i jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny odznacza się wyjątkowo prostą budową. Składa się z dwóch filarów, które zakłada się na graniczących z luką zębach i z przęsła, jakie zastępuje brak zęba. Istnieją 2 rodzaje mostów protetycznych. Ten najbardziej powszechny zakłada się na uprzednio graniczące zęby, ewentualnie zdarza się także tak, że filarami są implanty . Taki typ mostu jest szczególnie wytrzymały oraz wykorzystywany w większości klinik dentystycznych. Bywają także miejsca, w których koronę uzupełniającą usunięty ząb przykleja się do sąsiednich zębów pacjenta. Ta technika jest niezbyt często wykorzystywana, dlatego że jest bardziej nietrwała i można nią zastąpić zaledwie pojedynczy ząb.

Z reguły mosty protetyczne w stomatologii wykonywane są z paru odrębnych materiałów. Całkowicie estetyczne są pełnoceramiczne mosty, w których tak samo most oraz jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Tak samo często stosowane są mosty porcelanowe na metalowej podbudowie – zwykle ze stali, a czasami na prośbę pacjenta ze złota. Nie tak wytrzymałe oraz mniej estetyczne są wykonane z kompozytu (tworzywa, z jakiego wykonywane są białe plomby stomatologiczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Most protetyczny – kiedy warto?

Przygotowanie mostu protetycznego zalecane jest szczególnie takim pacjentom, którzy pragną na stałe uzupełnić brak po usunięciu zęba albo zębów, lecz nie mogą wydać na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, żeby zamaskować powstałą przerwę oraz zahamować nasilające się chwianie się zębów pobocznych i spowolnić utratę kości w przestrzeni braku zęba. Utrata kości to istotna sprawa, ponieważ rzutuje nie tylko na samo zdrowie jamy ustnej, ale także sam prezencję twarzy, jaka może z tego względu wyglądać staro. Wypełnienie luki po zębie w klinice stomatologicznej działa w ten sposób, że odzyskujemy właściwy rozkład sił podczas żucia i właściwe funkcje oraz konstrukcję zgryzu. W ten sposób unikamy też ryzyko powstawania chorób dziąseł i przyzębia ze względu na gromadzące się w przerwie pozostałości pokarmu. Głównym dla pacjentów aspektem założenia mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, który powinno się spełnić, żeby dentysta mógł założyć most protetyczny jest właściwa jakość i ilość filarów do oparcia mostu. Filary muszą być zdrowe, żeby obciążenie nie doprowadziło do ich przedwczesnego zepsucia – Stomatolog Toruń

Na czym polega wykonanie mostu protetycznego?

Pierwszym elementem każdego zabiegu dentystycznego jest diagnoza oraz badania, które pozwolą stomatologowi stwierdzić, czy zastosowanie mostu protetycznego jest odpowiednim rozwiązaniem, biorąc pod uwagę stan jamy ustnej pacjenta. Jeżeli dentysta nie dostrzeże żadnych przeciwwskazań, będzie mógł przejść do działania. Jeżeli według planu filarami mostu protetycznego mają być naturalne zęby pacjenta, trzeba je przyszykować. Z tego powodu dentysta musi je oszlifować, żeby następnie możliwe było indywidualne dobranie mostu. Pomimo lęku wielu osób szlifowanie zębów jest bezbolesne, dlatego że zachodzi w zakresie szkliwa. Zabieg ten nie narusza struktury zębów, a wykonujący go lekarz dentysta zawsze wie, jakie części zęba może poddać szlifowaniu. Ten zabieg nie będzie potrzebny przy założeniu mostu protetycznego na implantach. Kiedy zęby zostaną już gotowe, kolejnym etapem wykonania protetycznego mostu jest zebranie odpowiednich wycisków. Zgodnie z nimi, dentysta protetyk będzie mógł wykonać idealnie dobrany most. W czasie, gdy w pracowni protetycznej powstaje indywidualny most protetyczny, dentysta nakłada tymczasowy most, jakiego zadaniem jest ochrona przygotowanych zębów. Kiedy finalnie most zostanie przygotowany, dentysta dostosuje go do kształtu jamy ustnej, a potem aplikuje na stałe.

Zalety wybrania mostów protetycznych

Wielkimi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość oraz wysoka estetyka. Za ich sprawą możemy zastąpić kilka zębów jednocześnie oraz przywracamy funkcje żucia. Wypełnienie zęba mostem protetycznym oddaje piękno uśmiechu i komfort.

Komentarze są wyłączone.