Implanty Bydgoszcz

Google Business Moja Firma w mapach Google
2 lutego, 2021
Ocieplanie pianką Bydgoszcz
2 lutego, 2021

Implant zęba – z jakiego powodu warto?

Implanty zębów zastępują luki w sytuacji utraty zębów i są jednym z najczęstszych i wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po odpowiednio wykonanym leczeniu śruba implantu zęba jednoczy się z tkanką kostną, a ustawiona na nim korona imituje naturalne zęby.

Z uwagi na zastosowanie implantów można zastapić nie tylko pojedyncze braki, a nawet komplet zębów. Implanty są także trwałym wsparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z podstawowych zalet implantów zębowych jest ich odporność. Oceną stomatologów prawidłowo umieszczony implant może wystarczyć właściwie dożywotnio. Zaakceptowane przez tkankę kostną, pomimo przepływu czasu nie tracą swojej trwałości, nie psują się i nie sprawiają problemów. Dodatkowo zastosowanie implantów to wysoki komfort . Implanty dentystyczne nie przemieszczają się i nie dopuszczają do tego, by np. umieszczona na nich proteza przestawiała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant stomatologiczny?

Po pierwsze implantów zębowych nie wykonuje się kobietom w ciąży ani w przypadku osób z zaburzeniami układu krzepnięcia krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest także trwający nowotwór oraz nieleczona cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób do 16 roku życia, z uwagi na nadal trwający proces rozwoju kości szczęki.

Sporo czynników nie wyklucza kompletnie możliwości zastosowania implantów stomatologicznych, ale powinny być one skonsultowane z dentystą. Są to na przykład osoby z chorobami psychicznymi, wadami serca lub z chorobą Parkinsona. Rozmowy z dentystą potrzebują także ludzie, którzy latami są uzależnieni od papierosów.

Czy implant jest lepszy od protezy zębowej?

Implanty stomatologiczne dają wiele możliwości naprawy estetyki uśmiechu. Niekiedy bywa tak, że pacjent potrzebuje zastąpienia paru zębów, a czasami nawet całego łuku.

Dentysta protetyk posiada w zanadrzu kilka rozwiązań, ale zwykle wybieranymi sposobami są implanty lub założenie tradycyjnej protezy całkowitej. Choć te rozwiązania świetnie ukrywają bezzębie, posiadają swoje minusy i plusy. Zdarza się, że korzystanie z protezy może być nieodpowiednie dla pacjenta przez np. niewłaściwe warunki anatomiczne szczęki. Takie protezy z czasem się niszczą. Co kilka lat należy kupić nową protezę, ponieważ z biegiem lat są mniej dopasowane, jak były, gdy je kupiono.

Wszczepienie implantów dentystycznych natomiast zajmuje trochę czasu ze względu na konieczność osadzenia śruby implantu w kości szczęki i żuchwy, a za to implant może przetrwać do końca życia. Zaaplikowany implant przed osadzeniem korony, która będzie imitowała ząb, musi scalić się z tkankami i kośćmi. Dopiero po tym czasie można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Implanty czy leczenie kanałowe – co wybrać?

Fundamentalnym celem leczenia kanałowego jest kuracja zainfekowanej miazgi zęba. Ten typ leczenia jest jednym z najtrudniejszych zadań dentysty wykonującego leczenie kanałowe, ale większość zabiegów gwarantuje pożądane skutki. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Dzięki wysokiej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze kilka lat temu musiały być zazwyczaj usuwane.

Natomiast implanty budową przypominają naturalne zęby, a obok tego nie niszczeją, kiedy pacjent przestrzega higieny , implanty dentystyczne są w świetnym stanie dożywotnio. To sprawia, że nie ma potrzeby martwić się bólem i dolegliwościami, a ekastrakcja zepsutego zęba i wymiana go na implant zęba, jest bardzo często rozwiązaniem zdecydowanie lepszym.

Jak zachowywać się po zabiegu wszczepienia implantu ?

Przede wszystkim należy nie spożywać parzących potraw oraz przejść na dietę półpłynną. Nie należy wykorzystywać miejsca jamy ustnej. Zdaniem dentystów niekorzystne jest także sprawdzanie językiem i palcami miejsca wszczepu, żeby nie dopuścić do zakażenia albo podrażnień. Trzeba odłożyć palenie, dlatego że zatrzymują proces gojenia się dziąseł. Obok tego co najmniej na czas  mniej więcej miesiąca nie powinno się podejmować wysiłku fizycznego.

Niezwykle istotne w tym przypadku jest wykonywanie zaleceń dentysty. Obowiązkowe jest regularne uczestnictwo w wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie dentysty, jeśli tylko zauważy się alarmujące objawy.

Branie środków przeciwbólowych i antybiotyków powinno odbywać się tylko według zaleceń lekarza dentysty. Samodzielne pomniejszanie albo powiększanie dawek bez decyzji stomatologa może stać się niebezpieczne dla zdrowia. Nie zaszkodzi także płukać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Wykazują one zastosowanie odkażające, łagodzące oraz przeciwbakteryjne.

Jak troszczyć się o implant zębowy?

O implanty stomatologiczne najlepiej troszczyć się dokładnie tak jak o nasze zęby. Fundamentem jest oczyszczanie przynajmniej dwa razy na dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty stomatologiczne nie niszczą się od korozji ani próchnicy, należy o nie dbać z tak samo szczególną uwagą. Bez szczotkowania zębów po posiłkach pozostałości pokarmów będą zbierać się w pobliżu dziąseł. To może prowadzi do powolnego obniżania się dziąseł. W tym przypadku z reguły odsłania się  tytanowa śruba implantu zęba, tym samym tracąc estetykę. Co więcej powinno się co najmniej 2 razy w ciągu roku odwiedzić klinikę stomatologiczną na wizytę kontrolną.

Dentysta Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.