Najczęstsze zabiegi chirurgii stomatologicznej

Sprzedaż lub najem mieszkania za pośrednictwem biura nieruchomości
15 lutego, 2021
Montaż pompy ciepła – dlaczego warto?
16 września, 2021

Chirurg stomatolog szczękowy przeprowadza wiele odrębnych, przeważnie zawiłych zabiegów stomatologii. Tyczy się to leczenia problemów szczęki, jamy ustnej, tkanek miękkich i twarzoczaszki. To są zatem zabiegi z zakresu naprawy wad zgryzu, usuwania zapaleń, usuwania guzów czy torbieli, plastyki tkanek kostnych oraz miękkich. Chirurg stomatolog szczękowy także aplikuje implanty. Do częstych zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa należy ekstrakcja ósemek, chirurgiczna resekcja zęba oraz sterowana regeneracja kości pod stomatologczny implant, a oprócz tego jego wszczepienie.

Usuwanie ósemek

O ile ósemki rosną w jamie ustnej jako ostatnie, przeważnie sprawiają dużo bólu. Zdaniem dentystów poprawnie rozwiniętych zębów nie ma potrzeby naruszać. Są jednak takie przypadki, jakie decydują o tym, że nieuniknione jest wyrwanie ósemki. W tym wypadku należy zwrócić o pomoc do chirurga stomatologa , który rozwiąże problem.

Z reguły proces wyrastania ósemek jest niepoprawny np. ze względu na brak przestrzeni dla zębów. Ósemki, gdy mają za mało miejsca, napierają na sąsiednie zęby. To sprawia przeważnie nieprzyjemny ból i przesunięcia pozostałych zębów. Niewystarczająca przestrzeń dla konkretnych zębów może powodować problemy podczas szerokiego otwierania ust. Dla pacjenta to oznacza niepotrzebny dyskomfort, jakiego dobrze jest się pozbyć.

Wyrwanie ósemek przez chirurga stomatologa potrzebne jest także wtedy, kiedy ząb niszczy próchnica. Ten problem może z łatwością obejmować sąsiednie zęby, z tej przyczyny należy usunąć jej źródło. Bywa również tak, że blisko zęba powstaje obszerny stan zapalny , z reguły spowodowany właśnie zmianami próchniczymi. W takiej sytuacji wyrwanie ósemki przez chirurga stomatologa szczękowego jest jedynym sposobem usunięcia problemu.

Resekcja chirurgiczna zęba w gabinecie stomatologicznym

Zabieg leczenia kanałowego jest uznawany za ogromnie dokładnym zabiegiem, a endodonta, czyli dentysta, który wykonuje leczenie kanałowe, korzysta z mikroskopu, zdarza się, że niełatwo jest dotrzeć do wszelkich rozwidleń zębowego kanału. W takiej sytuacji niezbędna jest resekcja zęba. Polega to na dojściu do przeoczonej części zębowego kanału, w którym gnieździ się zakażenie.

Zazwyczaj resekcja zęba potrzebna jest, gdy chirurg dentysta nie może dotrzeć do zęba. Na przykład ze względu na nietypową budowę kanału. Czasem jest tak, że wokół zainfekowanej tkanki pojawia się torbiel albo ropień okołowierzchołkowy. W takim wypadku nie ma możliwości dojścia do zęba przez leczenie kanałowe.

Wykonujący zabieg chrurg stomatolog tnie śluzówkę, żeby dojść do kości oraz dokładnie zobaczyć ząb i usunąć zaatakowane przez próchnicę fragmenty. Chirurg wykonuje resekcję zęba używając mikroskopu. To oznacza, że zabieg jest niezwykle dokładny i umożliwia dentyście dojść do wszystkich rozgałęzień zębowego kanału. W chwili, kiedy kanał jest już całkowicie czysty napełnia go stomatologicznym cementem.

Sterowana regeneracja kości

Z powodu utraty lub ekstrakcji zęba z upływem czasu zaczyna się zanik kości. Dzieje się tak przez utratę nacisku będącą skutkiem braku zęba. O ile szybko stomatolog chirurg szczękowy nie przeprowadzi zabiegu implantacji zęba, zanik kości uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. By móc użyć implant niebezpośrednio niezbędna będzie sterowana regeneracja kości. Działa na zasadzie odbudowy kości przy pomocy biomateriałów. Surowce pobierane są bezpośrednio od pacjenta lub ewentualnie krowy albo świni. Dzięki zawartm leukocytom i białkom zabieg jest bezpieczniejszy, a proces gojenia przebiega znacznie szybciej. Jeśli materiał czerpany jest od pacjenta, zazwyczaj stomatolog chirurg szczękowy pobiera go z żuchwy lub z brody. Głównym przeznaczeniem takiego zabiegu jest pobudzenie aktywności komórek odtwarzających kość. Po wykonaniu sterowanej regeneracji kości stomatolog chirurg szczękowy może bezpiecznie zająć się wszczepieniem implantu zębowego.

www.stomatolog-torun.pl

Komentarze są wyłączone.