Montaż pompy ciepła – dlaczego warto?

Najczęstsze zabiegi chirurgii stomatologicznej
15 lutego, 2021
Którego wybrać DJ-a na wesele żeby było wyjątkowe?
16 września, 2021

Nowoczesne pompy ciepła dostarczają energię do budynków, pozyskiwaną z zewnątrz: z powietrza, z wody lub z gruntu. Takie urządzenie zwykle stworzony jest z dwóch segmentów: zewnętrznego, jaki ściąga moc z otoczenia i wewnętrznego rozprowadzającego ciepło. To rozwiązanie to sprawna metoda ocieplania budynku zimą oraz schładzania go w porze letniej, jaka przy zużyciu w miarę nieznacznych kosztów, rozprowadza ciepło do instalacji centralnego ogrzewania. Pompę ciepła da się zastosować w mieszkaniu, domu oraz innych budynkach użytkowych, a dzięki poborze energii z niewyczerpalnych źródeł oraz braku emisji zanieczyszczeń jest to rozwiązanie proekologiczne. Niezwykłą wartością dla pompy ciepła Toruń jest też brak wymogu montażu komina.

Poza tym pompy cechują się całkiem niegłośnym trybem pracy i wyjątkową trwałością. Pompa ciepła, jaka jest cyklicznie konserwowana, przy czym dobrze pamiętać, że ceny przeglądów są dość małe, zazwyczaj służy przez wiele lat bez wymogu wymiany. Da się pompę zainstalować wspólnie z instalacją centralnego ogrzewania (c.o.) i do podgrzewania bieżącej wody poprzez instalację ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła, jako współczesna technika grzewcza, kontrolowana jest przez systemy sterownicze przygotowane do łatwej obsługi dla każdego użytkownika. Co więcej można ją zastosować w większości budynków.

Mechanizm pracy pompy ciepła

Pośród pomp ciepła zobaczymy ich parę typów z podziałem na pobór energii. Sama z siebie pompa ciepła nie tworzy energii, stanowi typ transformatora, jaki najpierw czerpie energię oraz przekształca ją w celu ogrzania budynku. Bez względu na to, czy źródłem jest woda, powietrze albo grunt, pompa ciepła Toruń stworzona jest z dwóch modułów. Część zewnętrzna, znana jako źródło dolne, ma na celu przyswajać jak najwięcej energii ze źródła. Ten moduł jest fundamentem pompy ciepła i z uwagi na to ten element trzeba dostosować do wybranego źródła. Część zewnętrzna kieruje zgromadzoną energię do wewnętrznego modułu instalowanego już w środku budynku. W tej części zebrane ciepło jest transferowane do instalacji c.o. Transfer energii wraz z redukcją ciśnienia oraz dopasowaniem temperatury skutkuje przesłaniem energii do całego wnętrza domu. Za sprawą pompy ciepła da się ocieplać każde z pomieszczeń, a ponadto zasilić instalację c.w.u (ciepłej wody użytkowej). W ten sposób użytkownicy otrzymują też możliwość instalacji ogrzewania podłogowego lub/i ściennego. Natomiast działanie pompy ciepła ustawia nieskomplikowany w zarządzaniu system sterowania.

Jakie są typy pomp ciepła

Pompy ciepła gruntowe

Pompa ciepła gruntowa to ekologiczne rozwiązanie, jaki da się stosować przez cały rok. To dlatego, że taka pompa ciepła czepie energię słoneczną zgromadzoną w gruncie, a temperatura gruntu ma zwykle stałą wartość. Stale gromadzona energia przekazywana jest do układu grzejącego w wewnętrznej części. Dużą zaletą takiego rodzaju pompy ciepła jest proekologiczność, ponieważ nie oddaje ona zanieczyszczeń. Pompa ciepła gruntowa to projekt wymagający większej powierzchni dookoła domu czy innego budynku, aby cała pompa była skuteczna. Rezultat budowy pompy ciepła przyniesie jednak mnóstwo korzyści, na które warto się zdecydować.

Powietrzne pompy ciepła

Istotną zaletą pomp ciepła jest ich duża proekologiczność. Powietrze jako odnawialne źródło gwarantuje wydajność pompy ciepła, a przy tym nie zanieczyszcza środowiska. W tym przypadku moduł zewnętrzny przemienia energię powietrzną na ciepło i przenosi ją do instalacji centralnego ogrzewania. Pompa ciepła powietrzna może zostać wykorzystana w domach. Taka pompa ciepła charakteryzuje się bezgłośną aktywnością, niezależną od warunków pogodowych. Dodatkowego źródła energii trzeba włączać dopiero w sytuacji, kiedy temperatura powietrza zjedzie poniżej – 5 stopni.

Wodne pompy ciepła

Pompę ciepła wodną da się zainstalować tylko w przypadku kiedy w pobliżu zamieszkałego domu jest źródło wody. W innym przypadku konieczne będzie posiadanie specjalnej studni. Należy pamiętać, że kiedy używamy zbiornika naturalnego, wymagana będzie filtracja wody. Należy rozpatrzyć wybranie pompy ciepła wodnej, ponieważ gwarantuje ona ciągłe dogrzanie w sezonie jesienno-zimowym i studzenie w okresie letnim. Pompa ciepła ściąga wodę oraz przekazuje ją do domu, a następnie na bazie wymiany energii doprowadza ciepłą wodę, następnie odnosi zimną wodę. Dużą zaletą pompy ciepła wodnej jest to, że działa, gdy jest wielkie zapotrzebowanie cieplne.

Z jakiego powodu warto zainstalować pompę ciepła?

Kluczową zaletą zakupu pompy ciepła, pochodzącą z przyjmowania energii ze odnawialnych źródeł jest energooszczędność i ekologiczność. W zestawieniu do innych źródeł energii, wykorzystanie pompy ciepła nie wysyła bardzo niebezpiecznych odpadów i substancji. Wobec tego jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Ze względu na to, że instalacja pompy ciepła jest mocno ekologiczna, oferowane są dofinansowania na inwestycje proekologiczne. Ponadto najlepiej dodać, że właściwie małe koszty eksploatowania całkiem sprawnie zwracają koszty poniesione przy rozpoczęciu inwestycji, a wydajność oraz sprawność właściwie zainstalowanej oraz regularnie serwisowanej pompy sięga nawet do 50 lat nieustannego stosowania.

Montaż pompy ciepła wybranego rodzaju usuwa też przymus powstania komina i zaplecza, gdzie przechowywany byłby opał i kupna samego opału. Wydatki są znacząco mniejsze w porównaniu do innych źródeł ciepła. Ponadto pompy ciepła są właściwie bezobsługowe. Dzięki prawie pełnemu zautomatyzowaniu oczekuje zaledwie niewielkiego nadzorowania pracy mechanizmu. Użytkownicy marnują czasu na dokładanie opału .

Warto zakupić pompę ciepła także z uwagi na samo zastosowanie. Pompy ciepła dają wiele możliwości zaczynając od systemu grzewczego, jaki dostarcza ciepło dla pokoi i wody użytkowej. Pompa może zgrać się z ogrzewaniem podłogowym oraz grzejnikowym, toteż zapewnia najkorzystniejsze efekty. W ciepłe miesiące może także wspomóc chłodzenie pokoi, dlatego też używanie pompy ciepła jest wielofunkcyjne oraz wygodne.

Komentarze są wyłączone.