Termos turystyczny – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze?

Wybielanie lampą Beyond
21 września, 2020
Firma sprzątająca
28 września, 2020

Turystyczny termos – który najlepszy oraz jak go znaleźć?

Wybierając się na podróż należy zatroszczyć się o dobre pakowanie. Zwłaszcza kiedy wybieramy się w góry albo czeka nas wielogodzinne zwiedzanie, należy pomyśleć nie tylko o zaopatrzeniu wody czy prowiantu, ale też spakowaniu zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas uwielbia wycieczki z turystycznymi termosami, które przez wiele godzin zachowują ciepło lub chłód kawy, herbaty albo innego napoju. Które turystyczne termosy są uznawane za najlepsze oraz z jakiego powodu? Z reguły szczególnie interesującym nas parametrem jest długość zatrzymywania temperatury, chociaż równie istotna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród bardzo zananych termosów turystycznych wyróżniamy termosy firm Stanley, Thermos oraz Esbit, z tego względu warto je poznać.

Który termos turystyczny wybrać?

Chcąc wybrać termos turystyczny trzeba popatrzeć na kilka kluczowych elementów, jakie zaważą na tym, czy dany produkt będzie dobry w określonych warunkach, czy też nie. Istotna jest tu funkcjonalność, forma oraz materiały, z jakich termos jest wykonany. Im bardziej zależy nam na jakości, tym rozsądniej nabyć termosu wykonanego z najlepszej jakości tworzyw, jakie nie mają szkodliwych substancji oraz korzystnie wpływają na właściwe działanie termosu.

Powinno się również zastanowić nad tym, żeby termos posiadał zewnętrzną powłokę, za pomocą której uzyskamy przekonanie, że termos nie wysunie się nam z dłoni też w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dostosować pojemność wybranego termosu. Z reguły turystyczne termosy dostępne są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wyprawa tym mniejszy termos wystarczy. Na całodniowe wycieczki warto wybrać pojemny termos.

Najistotniejszym parametrem, którym powinniśmy się kierować, chcąc ocenić, który termos turystyczny wybrać jest rzecz jasna czas zachowania ciepła lub chłodu. W tym zakresie znaczący jest nie tylko czas zachowania ciepła bądź zimna, ponieważ w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet cała doba, ale również zakres temperatur. Nie istnieje termos, który utrzyma przez wiele godzin dokładnie tą samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im bardziej zapełniony termos, tym lepiej będzie on się sprawdzał. By jednak termos turystyczny okazał się najlepszy, musi mieć szczelny korek. To od niego zależy trwałość termosu. Z reguły nakrętki są odkręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej znane turystyczne termosy

Na rynku mają bardzo dużo termosów turystycznych, jednak bardzo znane oraz kupowane należą do trzech producentów, od lat produkujących tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a także kubki termiczne (te mniej sprawdzają w czasie długotrwałych wycieczek oraz cechują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one szczególnie cenione wśród różnych pasjonatów wycieczek i podróży. Czym charakteryzują się ich turystyczne termosy?

Termosy turystyczne Stanley

Termosy firmy Stanley mają prawie wiekową tradycję produkcji. Projektowane od prawie 100 lat termosy ze stalowym wkładem są niezwykle wytrzymałe oraz przez lata uczestniczą w dalekich wyprawach. Zdaniem firmy są tak doskonałe, że dadzą radę przetrwać wiele lat w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach termicznej izolacji. Jak już wiadomo, zdolność zatrzymania temperatury zależy od wielkości i napełnienia termosu oraz jego struktury. Wszystkie modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W zależności od modeli turystyczne termosy Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termoizolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo wysoka. Należy jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem kolejnych godzin okaże się co raz wyższa/niższa.

Termosy turystyczne Thermos

Inną równie znaną oraz bardzo polecaną firmą produkującą turystyczne termosy oraz kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród projektujących termosy od wielu lat, z najwyższej jakości materiałów i surowców. Co więcej Thermos tworzy produkty w swoich fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy na rynku, w projektowaniu swoich termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich obszerna gama termosów i kubków zachęca użytkowników, a bardzo dobre właściwości zatrzymywania temperatury, dobra cena i jakość, zachęcają, żeby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zachowanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Zapamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się czyścić w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce można czyścić zaledwie korek, choć nie tyczy się to wszystkich modeli. Przeważnie termosów umieszczamy w zmywarce, ponieważ silne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w czasie czyszczenia, może negatywnie wpłynąć na ich właściwość do utrzymywania temperatury.

termos stanley zielony

Komentarze są wyłączone.